Dzień Świętego Patryka obchodzi się co roku 17 marca. Jest to irlandzkie święto narodowe.  W naszej szkole w tym roku obchodziliśmy go w poniedziałek 18 marca. Tego dnia został zorganizowany Dzień Koloru.  Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

Dla uczniów klas IV-tych naszej szkoły zorganizowano gry i zabawy językowe. Uczniowie mieli okazję sprawdzić się w lamigłówkach związanych z Dniem Św.Patryka jak i w quizie o Św.Patryku. Uczniowie dowiedzieli się ,że głównym symbolem święta jest „shamrock", czyli trójlistna koniczyna.  Innym symbolem jest Leprechaun, skrzat zamieszkujący. Ma on około 80 cm wzrostu i nosi wysoki zielony kapelusz. Według legend jest strażnikiem ukrytych skarbów, a dokładniej garnków ze złotem ukrytych na końcu tęczy. Lubi płatać figle innym, choć czasami pomaga w pracach domowych. Dzisiejszy dzień był pełen ciekawostek oraz radości.

Barbara Pisarska

Monika Oszczapińska patryk