21 listopada nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody  Dnia Języka Ojczystego, gdyż język ojczysty to bezcenne dobro każdego narodu. Wyraża się w nim jego zbiorowa pamięć, tradycja, historia i kultura.

W bibliotece szkolnej odbyło się szereg spotkań, podczas których starano się podkreślić, jak piękny i bogaty jest język polski, dzięki któremu poznajemy i opisujemy świat, wyrażamy swoje myśli, uczucia i potrzeby.

Uczniowie klas I-IV  wzięli udział w grach i zabawach językowych, mieli okazję wykazać się też znajomością przysłów. Wysłuchali ciekawostek o języku polskim, ochoczo zgłaszali się do czytania łamańców językowych. Poznawali poprawne formy wyrazów, które na co dzień czasami sprawiają trudności.  Zajęcia te były też zachętą do wypożyczenia książek, bo czytanie to najlepszy sposób na wzbogacanie słownictwa i kształcenie umiejętności poprawnego posługiwania się językiem.

Spotkania ze starszymi uczniami były okazją do nauki, ale też do wspólnej zabawy i integracji.

Próbowali oni swoich sił, podejmując się różnych zadań z zakresu poprawności językowej i ortograficznej. Tropili najczęściej popełniane błędy, wskazywali poprawne zapisy i wymowę.  Zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim kalambury oraz „lingwołamki”.

Uczniom zaproponowano też udział w literackim konkursie pt. „O języku polskim wierszem”, promującym czystość i piękno polskiej mowy.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą wciąż pracować nad jakością codziennego języka . Będzie to język poprawny, bogaty, a przede wszystkim pozbawiony wulgaryzmów. Janusz Korczak napisał:

„Źle mówić lub pisać — to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią budowali. Język smuci się, choruje, — gdy ludzie źle nim mówią”.

                                                                                                                     nauczyciele bibliotekarze